Surfest

Sanbah Cadet Cup and Dalton Lawyers Girls sees hot groms crowned

Bar Beach, NSW/AUS (Saturday, 14th February, 2014)

THE SANBAH Cadet U/14 and U/16 boys, along with the Dalton Lawyers U/16 girls competition, were completed today in clean waves up to half-a-metre at The Cliff.

In the U/14 boys, Dextar Muskins from Coolangatta had enough points on the sheet to be able to leave his heat before the siren and race 500 metres south to Merewether beach for his heat the Hunter Business Boardriders Pro Junior.

Although he didn’t get through his heat at the Pro Junior, the 13-year-old member of the Snapper Boardriders Club, whose previous big wins include the 2013 Skull Candy Oz Grom Open and a Taj Burrows Small Fries event, is coached by his Dad and says his favourite surfer is Mick Fanning.

In the U/16 Dalton Lawyers competition for girls, Macy Callaghan from Avoca showed why she is the current U/14 Aussie surfing title-holder.

Coached by WCT surfer Glenn “Micro” Hall “once or twice a week”, Macy is hoping to get a start in the 6- Star Hunter Ports Womens Classic which starts at Merewether on Monday.

“Glenn is coaching me on tactics as well as strengthening and conditioning.”

“I’d love that because I haven’t been in a WQS yet but I’m only on the reserve list so I am not sure I’ll get in,” she said.

In the U/16 boys, 14-year-old Luke Wrice from Coledale on the NSW South Coast sealed the victory after his closest competitor Ben Hucker committed an interference in the final.

Luke, who was the standout surfer on the judges’ sheets during the past two days, lists Sandon Point as his favourite wave.

Coached by Matt Griggs, the year nine student at Bulli High has already racked up surf trips to Fiji, Bali, Hawaii.

Today was his best win since he claimed an Occy Grom title in 2012.

The winner of each event received $500, while the runner-up received $250 and third place was rewarded with $100.

Results
U/16 Boys
1. Luke Wrice (Coledale) (15.5)
2. Riley Laing (North Entrance) (12.3)
3. Harley Ross-Webster (Manly) (10.53)
4. Ben Hucker (Long Jetty) (8.56)
U/14 Boys
1. Dextar Muskins (Coolangatta) (15.33)
2. Max McGuigan (Maroubra) (12.6)
3. Mikey McDonagh (Lennox Head) (9.63)
4. Caleb Tancred (Avoca) (9.57)
U/16 Girls
1. Macy Callaghan (Avoca) (12.17)
2. Kobie Enright (Coolangatta) (8.83)
3. Kirra-Bell Olsen (Copocabana) (8.5)
4. Rubie Reents (Ulladulla) (6.3)